Επισκέπτες

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες

Αγαπητοί συνάδελφοι

Αγαπητοί γονείς

Με την ανάληψη των καθηκόντων μου ως Διευθυντής του Γυμνασίου Βαμβακούς, θέλω να ευχηθώ σε όλους σας υγεία, καλή πρόοδο στις δραστηριότητές σας και γενικότερα μια δημιουργική κι εποικοδομητική σχολική χρονιά.

Το σχολείο είναι ο κατεξοχήν παιδαγωγικός χώρος, ένας γόνιμος τόπος για δημιουργία, ανάληψη πρωτοβουλιών, κριτική σκέψη και καρποφόρο διάλογο.          Έχουμε χρέος ως καθηγητές κι ως άνθρωποι, πέρα από γνώσεις και δεξιότητες, να προσφέρουμε στους μαθητές μας οράματα, να ανοίξουμε ορίζοντες, να τους θωρακίσουμε με αρχές και αξίες που θα αποτελέσουν εφόδια στο μακρύ ταξίδι της ζωής.

Οφείλουμε, λοιπόν, να ανοίξουμε τις πόρτες στην ελπίδα και την προσδοκία και ταυτόχρονα να τις κλείσουμε στην απαισιοδοξία και στη μιζέρια των καιρών που διανύουμε.

Είναι απαραίτητο να αναδείξουμε το σχολικό χώρο ως ευρύτερο πνευματικό κέντρο κι όχι μόνο ως τόπο παροχής γνώσεως.

Αυτόν τον στόχο θα τον επιτύχουμε μόνο αν ανοίξουμε το σχολείο προς την τοπική κοινωνία κι αν επιδιώξουμε τη συνεργασία με τους τοπικούς κι εξωτερικούς φορείς.

Ας φροντίσουμε όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής οικογένειας, μαθητές/μαθήτριες, καθηγητές, γονείς να μετατρέψουμε το σχολείο σε κοινότητα η οποία προάγει τη φιλία, την κοινωνικότητα, την ενότητα και την πρόοδο μέσω της καλλιέργειας αξιών και αρχών που κοσμούν τον άνθρωπο.

Βασίλειος Κατμέρος

Ένας ιστότοπος για μαθητές με ανησυχίες, προβληματισμούς αλλά και στόχους. Ο επισκέπτης μπορεί να περάσει τον ελεύθερο χρόνο του δημιουργικά, να βρει στοιχεία για το σχολείο, να δει δραστηριότητες των μαθητών, της σχολικής τους ζωής και γενικά πληροφορίες για την παρεχόμενη σήμερα εκπαίδευση.

Στοιχεία Επικοινωνίας

Γυμνάσιο Βαμβακούς