Σκοπός των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας είναι η προάσπιση, η βελτίωση, και η προαγωγή της σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας των μαθητών/τριών, αφενός μεν με την ενδυνάμωση της προσωπικότητάς τους, αφετέρου δε με την αναβάθμιση του κοινωνικού και φυσικού περιβάλλοντός τους.

Η Αγωγή Υγείας αποτελεί την ενδεδειγμένη προληπτική προσέγγιση στο χώρο της εκπαίδευσης στην αντιμετώπιση προβλημάτων που αφορούν στις διαπροσωπικές σχέσεις, στην αντικοινωνική συμπεριφορά, στην παραβατικότητα, στο κάπνισμα, στο αλκοόλ, στα ναρκωτικά, στα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα, στην παχυσαρκία, στην οδική ασφάλεια καθώς και στο ρατσισμό.

ι μπορεί να κάνει κάποιος με ένα πλαστικό καπάκι;
Θαύματα.....

Όποιος θεωρεί τα πλαστικά καπάκια, που βρίσκουμε στα μπουκαλάκια του νερού όλων των εταιρειών ή στα αναψυκτικά, άχρηστα σκουπίδια, κάνει τεράστιο λάθος. Αυτό το μήνυμα θα ήθελαν να στείλουν οι μαθητές του Γυμνασίου μας σε όλους ,οι οποίοι με τόση αφέλεια πετούν αυτά τα «πολύτιμα» υλικά στο καλάθι των αχρήστων. Έτσι για μήνες οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου συνέλεγαν τα καπάκια των μπουκαλιών κι αφού συγκέντρωσαν μια αξιόλογη ποσότητα τα παρέδωσαν στις αρμόδιες υπηρεσίες του δήμου Φαρσάλων. Στη συνέχεια αυτά προωθούνται σε εργοστάσιο ανακύκλωσης και τα τελικά αποτελέσματα; Πολλαπλά.
Προστατεύεται το περιβάλλον, καθώς το πλαστικό δύσκολα και μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα διαλύεται, αν πεταχτεί κάπου πρόχειρα στη φύση, ενώ αποτελεί στοιχείο μόλυνσης για υδροφόρους ορίζοντες και πληγή στην αισθητική μας(όσο πολύχρωμο κι αν είναι το θέαμα που δημιουργούν τα πεταμένα καπάκια, δε συγκρίνονται με την ομορφιά των λουλουδιών...).
Η κυριότερη όμως συνεισφορά από τη συλλογή και παράδοση καπακιών στο ειδικό εργοστάσιο ανακύκλωσης είναι προς τον πάσχοντα συνάνθρωπο. Όταν συγκεντρωθεί μια συγκεκριμένη ποσότητα, ο παραπάνω φορέας θα προσφέρει ένα αναπηρικό καροτσάκι σε έναν άνθρωπο που το έχει απόλυτη ανάγκη.
Ενισχύοντας λοιπόν την οικολογική τους συνείδηση οι μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου μας, προτείνουν σε όλους να συλλέγουν τα πλαστικά καπάκια και να τα παραδίδουν στο σχολείο μας ή απευθείας στο εργοστάσιο ανακύκλωσης κι έτσι όλοι μαζί να αγκαλιάσουμε τους ανθρώπους που δίνουν το δικό τους δύσκολο αγώνα για ζωή.