Στο πλαίσιο των εξωσχολικών δραστηριοτήτων το σχολείο μας οργάνωσε εκπαιδευτική και ψυχαγωγική επίσκεψη στα Μετέωρα και τα Τρίκαλα. Η επίσκεψη οργανώθηκε από κοινού με το Γυμνάσιο Μ. Ευυδρίου.

Πρώτος σταθμός της επίσκεψής μας ήταν η Ιερά Μονή αγίου Στεφάνου στα Μετέωρα. Τα παιδιά και οι συνοδοί καθηγητές και καθηγήτριες προσκυνήσαμε τις εικόνες και την κάρα του αγίου Χαραλάμπους, η οποία φυλάσσεται στο Καθολικό της Μονής. Ενώ, στη συνέχεια, ακούσαμε την ιστορία του Μοναστηριού από την υπεύθυνη μοναχή. Από την αυλή της Μονής θαυμάσαμε από ψηλά την πόλη της Καλαμπάκας και την ευρύτερη περιοχή, η οποία χαρακτηρίζεται από ιδιαίτερη φυσική ομορφιά.

Επόμενος σταθμός της επίσκεψής μας υπήρξε το Κέντρο Ψηφιακής προβολής της Ιστορίας και του Πολιτισμού των Μετεώρων. Εκεί τα παιδιά μέσω της 3Dαπεικόνισης είχαν τη δυνατότητα να δούνε με μοναδικό ρεαλιστικό τρόπο τον τρόπο δημιουργίας των Μετεώρων πριν εκατομμύρια χρόνια, την ανάπτυξη του ανθρώπου σε σχέση με το περιβάλλον στην ευρύτερη περιοχή των Μετεώρων και του μυθικού βουνού του Ολύμπου, αλλά και εν συνεχεία την δημιουργία των Ιερών Μονών πάνω στους βράχους των Μετεώρων κατά την περίοδο της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας.

Το μεσημέρι, παιδιά και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, απολαύσαμε τη βόλτα μας στο κέντρο των Τρικάλων συνδυάζοντάς την με φαγητό ή μία γρήγορη επίσκεψη στα τοπικά καταστήματα.

Η εκδρομή μας έκλεισε με την επίσκεψη του σχολείου μας στον «Μύλο των Ξωτικών». Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας μπήκαν έτσι για τα καλά στο πνεύμα των Χριστουγέννων με δραστηριότητες που υπήρχαν στον χώρο, παιχνίδια αλλά και χριστουγεννιάτικα εδέσματα.

Ήταν μία εκδρομή την οποία σίγουρα θα θυμούνται τα παιδιά του σχολείου μας με καλές αναμνήσεις.

Την εκδρομή των παιδιών συνόδευσαν ο αν. Διευθυντής του σχολείου μας κ. Αθανάσιος Ταμπαρλιάκος και οι εκπαιδευτικοί κ. Αθανάσιος Τσούπρας, κ. Σοφία Κουλούρη και κ. Χρήστος Γκουνέλας.