Σεπτέμβριος 2024

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου: Αέρα από το «στούντιο» της Βαμβακούς

Έναν εξαιρετικά πρωτότυπο τρόπο διάλεξαν οι μαθητές/-τριες του Γυμνασίου Βαμβακούς για να ζωντανέψουν τα γεγονότα του Β? Παγκοσμίου πολέμου και τις σκοτεινές στιγμές που έζησαν οι Έλληνες το 1940.Στον κεντρικό χώρο του σχολικού κτιρίου δημιούργησαν ένα τηλεοπτικό στούντιο με τεχνικούς ήχου και εικόνας, δημοσιογράφους και καλεσμένους σε μια φανταστική τηλεοπτική εκπομπή αφιερωμένη στον πόλεμο και τους ανθρώπους που εξελίχθηκαν σε θύτες και θύματα μιας πανανθρώπινης τραγωδίας.

Πραγματικά τα παιδιά με την ερμηνεία τους έκαναν τους παρευρισκόμενους να μεταφερθούν στο αλβανικό μέτωπο, αργότερα στην εποχή της κατοχής και φυσικά στο παρόν με σχόλια και σκέψεις των ίδιων των «δημοσιογράφων» καθώς έβλεπαν τα γεγονότα με το πρίσμα και τις ιδέες των σύγχρονων εφήβων. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στην εορτή της Αγίας Σκέπης, η οποία καθιερώθηκε να τιμάται ταυτόχρονα με την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, καθώς η Παναγία υπήρξε προστάτης και οδηγός των στρατιωτών στις κρίσιμες στιγμές.

Άλλη μια ευχάριστη και συγκινητική στιγμή ήταν η επίδοση των αριστείων και βραβείων προόδου στους/στις μαθητές/-τριες του Γυμνασίου που διακρίθηκαν κατά το σχολικό έτος 2014-2015. Επίσης ο διευθυντής κ. Βασίλειος Κατμέρος παρέδωσε τη σημαία του σχολείου στις σημαιοφόρους Αρσενοπούλου Αντωνία(για την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου) και Τζιλήρα Παρασκευή(για την παρέλαση της 25ης Μαρτίου).Στο μήνυμα που απηύθυνε προς τους παρευρισκόμενους τόνισε τη σημασία να διατηρηθεί το εθνικό όραμα και να παραμείνει, παρά τις δυσκολίες των καιρών, η νέα γενιά αισιόδοξη και δημιουργική.

Ο Διευθυντής και ο σύλλογος διδασκόντων ευχαριστεί θερμά τις εκπαιδευτικούς κα Βαδόλα Π. και κα Καφετσιούλη Ευ. για την επιτυχημένη διοργάνωση της γιορτής και φυσικά τα παιδιά τα οποία με τη ζωντάνια και την πρωτότυπη παρέμβασή τους μετέτρεψαν μια σχολική γιορτή σε ουσιαστική επέτειο. Ευχαριστούμε επίσης τους γονείς, μαθητές/-τριες προηγούμενων ετών και τον τέως διευθυντής κ. Παπαποστόλου που μας τίμησαν με την παρουσία τους.