Παρουσίαση για την ορθή χρήση του διαδικτύου

Στο πλαίσιο των πολλαπλών εξωστρεφών δράσεων του σχολείου μας κλήθηκε από τον αν. Διευθυντή του Γυμνασίου Βαμβακούς κ. Αθανάσιο Ταμπαρλιάκο και τον Σύλλογο Διδασκόντων, ο υπεύθυνος ΠΛΗΝΕΤ της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, καθηγητής Πληροφορικής κ. Δημήτρης Λιόβας, προκειμένου να παρουσιάσει στα παιδιά τόσο τους κινδύνους που κρύβει το διαδίκτυο όσο και τους τρόπους για την ορθή χρήση του.

Ο ομιλητής με τη βοήθεια ειδικών βίντεο κατόρθωσε να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου και να καταστήσει σαφές πως το διαδίκτυο είναι μία ευλογία για την ανθρωπότητα, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να μετατραπεί και σε κατάρα αν δεν χρησιμοποιείται ορθά με σύνεση και υπευθυνότητα από μικρούς και μεγάλους. Επρόκειτο για μία σημαντική παρουσίαση αν αναλογιστεί κανείς πως το διαδίκτυο πλέον έχει εισχωρήσει σε όλα τα επίπεδα της ζωής των ανθρώπων, σε όλους τους τύπους κοινωνιών και σε όλες τις ηλικίες. Ενώ, επιπλέον τα παιδιά της παιδικής και εφηβικής ηλικίας χρησιμοποιούν όλο και περισσότερο τις διαδικτυακές εφαρμογές, ειδικά μέσω των «έξυπνων κινητών» συσκευών. Ωστόσο, αυτό το «άνοιγμα» σε όλο τον κόσμο μέσω του διαδικτύου κρύβει και πολλούς κινδύνους ειδικά για τα παιδιά και τους εφήβους τόσο στην καθημερινότητά τους (λ.χ. εθισμός σε διαδικτυακά παιχνίδια) όσο εν γένει και για τη ζωή τους. Και αυτός ήταν ο πρωταρχικός στόχος να καταδειχθεί μέσω της παρουσίασης. Και θα το πούμε για ακόμη μία φορά: Ναι, λοιπόν, στην χρήση του διαδικτύου, αλλά με κανόνες, με όρια, με διακριτική εποπτεία των γονέων και κηδεμόνων όταν πρόκειται για ανήλικους και προπάντων με ασφάλεια.

Να σημειώσουμε, τέλος, πως ο κ. Λιόβας άφησε ένα DVDστο σχολείο μας με όλα τα σχετικά βίντεο της παρουσίασης του, το οποίο μπορούν να δανειστούν και να αντιγράψουν οι γονείς και κηδεμόνες των παιδιών, τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί το σχολείου.